Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svěcení základního kamene 1. 2. 2013

Svěcení základního kamene Kostelíku v horách

 

Dne 29. 1. 2013 za účasti otce Josefa a dalších hostů byl po obřadu a modlitbě na určeném pozemku do země vsazen železný kříž, jako symbol budoucí stavby Kostelíku v horách.

 

1. 2. 2013 následoval obřad posvěcení základního kamene, který celebroval metropolita pravoslavné církve české a slovenské arcibiskup pražský vladyka Kryštof a spolu s ním otec Josef, který tímto obřadem naplnil svou myšlenku a představu o vybudování tohoto svatostánku. Slavnost proběhla za účasti asi třiceti přítomných z řad veřejnosti, mezi kterými byli zástupci obce, starosta Ing. Žmolík a místostarosta J. Blaník.

 

Slavnostní chvíle pokračovaly v domě U Ospalého heligónu, kde se přítomní v neformálních rozhovorech dověděli další podrobnosti o chystané výstavbě kostelíku. V souvislosti s tímto záměrem vzniklo občanské sdružení Kostelík v horách, které bude usilovat o případné granty, dary a pomoc.

 

Kostely, kaple a svatostánky po celé naší zemi jsou velkým kulturním dědictvím nás všech. Drtivá většina jich vznikla před staletími a my se dnes ocitáme před skutečností, že můžeme být přítomni vzniku nového chrámu. A to v roce, kdy slavíme 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje do naší země.

 

(podle článku J. Vrzala)

 Fotografie: Sylva Janhubová