Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslavy 70.výročí ukončení války

18. 4. 2015

Někteří historikové vnímají  1. a 2.světovou válku jako jeden konflikt,  přerušený pouze  dvacetiletým příměřím. Podobně to budeme vidět i v sobotu 9.května u kostelíku a památníku v Horní Lipové, kde si v 9.30 připomeneme konec tohoto největšího světového válčení. Na úvod slavnostního velkého dne budou hrát flašinetáři z Olomouce v uniformách c.a k. rakouské armády dobové melodie. V 10.00 položíme věnec obětem válek za zvuků čestné salvy Javornické dělostřelecké gardy. Uvnitř kostelíku a památníku odsloužíme krátkou smuteční panychidu za naše předky, z nichž mnozí ve válečném běsnění zahynuli.

Poté nás pan Květoslav Growka z jesenického archivu seznámí z osudem pozapomenutého hornolipovského rodáka Bruna Uwíry, který sloužil jako telefonista u polního dělostřelectva v letech 1914 - 1918. Můžeme mít představu, že seděl v teplé kanceláři u telefonu. Opak byl však pravdou, citujíc z Dobrého vojáka Švejka : „telefonisté právě jsou vydáni velkému nebezpečí a hlavně na ně má spadeno vždy nepřátelské dělostřelectvo“. Ano Bruno Uwíra neměl žádnou hodnost, nezastával žádnou velkou funkci, ale patřil k nesmírně statečným vojákům, jak o tom hovoří udělená vyznamenání : stříbrná medaile Za statečnost, dvakrát bronzová medaile Za statečnost a Karlův vojenský kříž. Protože stará vojenská pravda říká, že bez spojení není velení, musel natahovat telefonní dráty a často obnovovat přerušené spojení mezi bateriemi a štábem bez ohledu na palbu nepřítele. Bojoval na ruské frontě a v závěru války i na italské, která se mu stala měsíc před koncem války osudnou. Neznáme ani jeho podobu, nezachovala se žádná korespondence… Přesto to nebyl „neznámý vojín“. Byl jedním z tisíců našich krajanů, kteří se ctí bojovali za svou zemi.

Od loňského srpnového otevření památníku badatel pan Roman Janas objevil dalších 300 jmen válečných zajatců, kteří byli internováni na Jesenicku v době 2.světové války. Tato jména budou v sobotu připojena k stávajícím na pamětní tabuli u západní stěny kostelíku. Nově nalezení jsou takřka všichni ze zemí Velké Británie a snad bude u toho přítomen i diplomatický zástupce. Nově budou také na samostatné tabuli odhalena jména padlých vojáků z Dolní a Horní Lipové, kteří se stali tragickými oběťmi krvavého 20.století. Na závěr našeho dopoledne se opět zaposloucháme do podmanivých tónů flašinetů. Přijměte tedy pozvání a přijďte v májovou sobotu k těm, kteří neměli takové štěstí jako my.