Jdi na obsah Jdi na menu
 


VYNÁŠENÍ SMRTKY 2014

6. 6. 2014

12. dubna 2014 jsme se ve 14.00 hod. sešli v hojném počtu před Domem U ospalého heligónu, kde přítomné přivítal Jer. Libor Kratochvíla - otec Josef a moderátor akce Zdeněk Korčián pohovořil o podpoře, kterou nám poskytla MAS Jesenicko.

Poté jsme se vydali se smrtkou, kterou hrdě nesl Olin Vykoukal směrem dolů, po potoku. Z. Korčián předčítal - recitoval stará lidová říkadla a průvod je po něm opakoval. Samozřejmě, že si moderátor neodpustil sem tam nějakou aktuální inovaci říkanek a tak se průvod skvěle bavil až přišel k penzionu Kovárna.

Zde Otec Josef všem vyložil proč se Morena vynáší ze vsi a vítá se tak příchod Jara. Mladé děťátko v košíku - Líto - celou dobu nesla malá Klaudie Kratochvílová, jako symbol rodícího se Léta. Poté Otec Josef přítomné vyzval, aby vzali do rukou kameny - symboly strasti, smutku a všech negací a jednou provždy je zahodili. Tak byla Smrtka ukamenována, poté zapálena a do třetice dovršení zkázy její moci hozena do potoka.

Následovalo malé občerstvení horkým čajem, koláčky a slivovičkou a František Surmík nám pomohl připravit krátký, ale pěkný kulturní program. Napřed vystoupili nemladší zpěváčci a tanečníčci z MŠ Lipová-lázně pod vedením své skvělé vychovatelky Alice Zapletalové.

Dále zazpíval pěvecký sbor Karla Diterse z Jeseníku.

Všichni se náramně bavili. Akce se vydařila !